Randevu: 0312 438 36 36
Sosyal Medya:

19
Oca

Bebeğimi nasıl beslemeliyim?

Bebeğimi nasıl beslemeliyim?


Yenidoğmuş bir bebek için ideal beslenme annesütüdür. Doğumdan hemen sonraki ilk yarım saatte ya da sezaryenle doğan bebeklerde mümkün olan en kısa zamanda anne bebeğini emzirmelidir. İlk saatlerde sütün gelmemesi ya da çok az gelmesi annenin moralini bozmamalıdır.

Halk arasında ‘ İlk ağız’ denilen kolosturum protein ve enfeksiyonlara karşı koruyucu maddelerden yana çok zengindir ve sütten çok suya benzer. Süt gelmeden bebeğin kolosturumu alması bebek için çok yararlıdır. Zaten bebeğin midesi ilk günlerde bir bilye büyüklüğünde olduğu için fazla miktarda süt ya da mama ihtiyacı yoktur. Anne beslenip dinlendikçe ve bebeğini emzirdikçe süt de  zamanla artacaktır.

İlk 6 ay bebeğin sadece anne sütü alması yeterlidir, ek gıdaya ihtiyacı yoktur. Herhangi bir nedenle özellikle 4 aydan önce anne sütü kesilir ya da annenin bebeği emziremeyeceği bir problem olursa inek sütü ya da ek gıda yerine formül mamalarla destek yapmak daha doğrudur. Ancak bebek 4 ayını tamamlamışsa, böyle durumlarda ek gıda 6 aydan daha erken başlanabilir.